Norvég szakítástörténet, Makkai-Kovács-tárlat, élőlánc a gettó szívében, újévi koncert a MÁV Szimfonikusokkal, Cseh és Csengey-hagyaték, valamint tánc és képzőművészet találkozása 
by artisbusiness.hu 2025. Jan 16.

Norvég szakítástörténet, Makkai-Kovács-tárlat, élőlánc a gettó szívében, újévi koncert a MÁV Szimfonikusokkal, Cseh és Csengey-hagyaték, valamint tánc és képzőművészet találkozása 

– Az Art is Business e heti kulturális ajánlója

Szerethető
Időpont: 2025. január 16-tól
Helyszín: a hazai mozik

A négygyerekes norvég nő, Maria mindennapjai az anyaság és karrier közötti zsonglőrködéssel telnek, miközben második férje, Sigmund állandóan úton van a munkája miatt. Bár a házasságuk kezdetén minden a szerelemről és a harmóniáról szólt, az évek során elkezdtek megjelenni a repedések a kapcsolatukon. Egy nap hatalmas veszekedés tör ki köztük. Sigmund bejelenti, hogy válni szeretne, Maria pedig kénytelen szembenézni a legnagyobb félelmeivel. Segíthet-e a terápia a gyógyulásban és a veszteség utáni talpraállásban? A Szerethető szakítástörténet, amely bemutatja az önismeret felé vezető utat és a tudat alatt követett mintákkal való megküzdés belső folyamatait.

Forrás: Cirko FilmForrás: Cirko Film

Az alkotás a Karlovy Vary Nemzetközi Filmfesztiválon öt díjat nyert (a zsűri különdíja, legjobb színésznő, az ökumenikus zsűri díja, FIPRESCI-díj, az Europa Cinemas díja); a CineFest Miskolc Nemzetközi Filmfesztiválon három elismerést, köztük a legjobb filmnek járó Pressburger Imre-díjat ítélték oda a készítőknek.

Forgalmazó: Cirko Film
További információ és jegyvásárlás ITT.

Makkai-Kovács BeatrixMakkai-Kovács Beatrix

Makkai-Kovács Beatrix: valami csöndbe, puha végtelenbe
A kiállítás megtekinthető: 2025. január. 16-tól február 1-ig
Helyszín: Hybridart Space, 1052 Budapest, Galamb utca 6.

„Makkai-Kovács Bea legújabb festményei és korábban még nem látott kis méretű kollázsai szerepelnek a Hybridart Space-ben megrendezett önálló kiállításán, amelynek címe Szabó Lőrinc Valami örök című verséből származik. Az alkotót az egyetemi évek alatt is foglalkoztatta a tájkép és az absztrakt művészek kapcsolata, a mostani kiállításon pedig a tőle megszokott, rétegekből intuitívan összeálló festmények mellett a festő konstruktív képépítési gyakorlata is teret nyer a kollázsain keresztül, amelyek a táblaképek líraiságával szemben inkább a konkrétságot képviselik” – írja a tárlatról a kurátor, Kocsis Katica esztéta.

Makkai-Kovács BeatrixMakkai-Kovács Beatrix

Makkai-Kovács Beatrix 2011-ben végzett a Magyar Képzőművészeti Egyetem festő-tanár szakán, 2016-ban Barcsay-díjat kapott, 2017-ben pedig elnyerte a Római Magyar Akadémia ösztöndíját. 2022 és 2023 között a Budapest Art Mentor programjában vett részt. Festményei több csoportos kiállításon is szerepeltek Budapesten, Szlovákiában, Moldovában és Helsinkiben, láthattuk a képeit többek között a Tokaj Art Wine-ban, az Ari Kupsus Galériában, többször állított ki közösen textilművész édesanyjával, Makkai Mártával. Alkotásai fontos magángyűjtményekben szerepelnek.

További információk ITT.

Fotó: Biri BalázsFotó: Biri Balázs

A Gettó szíve: megemlékezés a budapesti gettó felszabadulásának 80. évfordulója alkalmából
Időpont: 2025. január 17., 08:00
Helyszín: Gettó emlékmű, 1072 Budapest, Klauzál tér

A legnagyobb zsidó civil összefogás a 80 éve felszabadult budapesti gettó határán: az eseményen ezer diákból álló élőlánccal tisztelegnek az áldozatok emléke előtt.

„Az évforduló alkalmából várhatóan rengeteg megemlékezést és istentiszteletet tartanak majd szerte a fővárosban a nagyegyházak. Mindezek mellett a Zsidó Közösségi Fórum Szövetség – Magyarország legnagyobb zsidó, civil szervezeteket tömörítő szövetsége – fontosnak tartja, hogy legyen olyan megemlékezés is, amely nem egy zsinagógában történik, hanem olyan közegben, ahol nagy tömegek, akár aktív részvevőként is megmutathatják, hogy a borzalmakat, amelyek többek között a budapesti gettóban is történtek, sohasem felejtjük el” – írja közleményében a szervezet.

A megnyitó beszédek után a résztvevők élőlánccal veszik körül az egykori gettó területét; a 2023-ban felállított emlékmű tizenhat utcán, a járdába süllyesztett rézcsíkkal jelzi az egykori palánkkerítés pontos elhelyezkedését. Ezután gyertyát gyújtanak, majd a Klauzál téri emlékműnél önkéntesek a Verő Tamás rabbi által indított sófár hangját továbbítják egy-egy kürttel – így jár körbe a hang az élőláncon és érkezik vissza a Klauzál térre.

Fotó: Biri BalázsFotó: Biri Balázs

Az emlékhely háromezer bronz lemeze a felszabadításkor talált temetetlen áldozatok számosságára utal. A Klauzál téri emlékjel felszíne sajátos reliefként, absztrakt felületként jelenik meg az egykori tér fókuszában, a jelek sűrűsége a gettótérkép és az egykori tömegsírok térbeli elrendezésére is utal.

Az emlékmű tervezője: Hetedik Műterem

A MÁV Szimfonikus Zenekar brácsaegyüttese (fotó: Steirer Máté)A MÁV Szimfonikus Zenekar brácsaegyüttese (fotó: Steirer Máté)

A MÁV Szimfonikus Zenekar cselló- és brácsaegyütteseinek újévi koncertje
Időpont: 2025. január 18., 17:00 
Helyszín: a MÁV Szimfonikus Zenekar székháza, 1097 Budapest, Péceli u. 2.

Öt évvel ezelőtt alakult a MÁV Szimfonikus Zenekar csellóegyüttese. Repertoárjuk rendkívül széles: a barokk zenén keresztül a kortárson át a jazz műfajáig állítják össze műsoraikat. A Csellóval a világ körül című előadásukkal 2024. nyarán a TEFeszten, ősszel pedig a Pozsonyi Pikniken is hatalmas sikert arattak. Újévi műsorukban olyan népszerű zeneművek átiratai szerepelnek, melyek szerzői többek között Popper, Schumann, Goltermann, Piazzolla, Henry Mancini, Luis Armstrong, valamint a tangó, a ragtime és a jazz világába is elkalauzolják a hallgatóságot. Ezen az estén a világhírű szólista, Gustav Rivinius gordonkaművész is csatlakozik az együtteshez.

A MÁV Szimfonikus Zenekar csellóegyüttese (fotó: Steirer Máté)A MÁV Szimfonikus Zenekar csellóegyüttese (fotó: Steirer Máté)

A MÁV Szimfonikus Zenekar brácsaegyüttese az újévi koncerten debütál. Igazi kuriózum, hogy a mélyhegedűn játszó zenészek önálló produkcióval állnak a közönség elé. A rendhagyó formáció előadásában egy sokszínű crossover válogatást hallhat a közönség többek között Bach, Händel, Debussy szerzeményeit, de játszani fognak swinget, és ha már tánczene: a riói karneváli hangulatot is megidézik. 

A csellóegyüttes művészeti vezetője: Rózsa Richárd 
A brácsaegyüttes művészeti vezetője: Jobbágy Andor

Közreműködik: 

Gustav Rivinius – gordonka
Jobbágy Csongor – nagybőgő
Szilvási Attila – ütőhangszerek

Jegyvásárlás ITT.

Beck Zoltán és Szűcs Krisztián (forrás: Csokonai15)Beck Zoltán és Szűcs Krisztián (forrás: Csokonai15)

MÁSNAP: Cseh Tamás és Csengey Dénes soha nem hallott dalai Beck Zoli és Szűcs Krisztián előadásában
Időpont: 2025. január 22., 19:00

Helyszín: Csokonai Kulturális Központ, 1153 Budapest, Eötvös utca 64–66.

Cseh Tamás és Csengey Dénes közös dalainak csak egy szelete került közönség elé keletkezésük idején, az 1980-as évek végén. Az ekkor született dalszövegek nagyobb része viszont több mint harminc évet pihent a fiókban, mígnem a Cseh Tamás Archívumban őrzött hagyaték részeként megkezdődött ezek feldolgozása. A megtalált, megtisztogatott szövegekből, félkész dallamfoszlányokból, dúdolgatott ötletekből állította össze estjét Beck Zoli és Szűcs Krisztián Csengey Balázs segítségével.

A Zoli és Krisztián által befejezett dalok régiek, ugyanakkor maiak is, hiszen most nyerték el végső formájukat. A rekonstruáló, alkotó folyamatot követően „a fiúk a dolgok mélyére ásnak” a színpadon, így elevenedik meg és ér össze múlt és jelen a dalokban.

További információk és jegyvásárlás ITT

Forrás: Apolla GalériaForrás: Apolla Galéria

„A Föld Porából”: tánc és képzőművészet találkozása
Időpont: 2024. január 23., 19:00
Helyszín: Apollo Galéria, 1085 Budapest, Blaha Lujza tér 1.

A különleges eseményen Julien Klopfenstein új táncperformansza Néma Júlia Apollo Galériában kiállított munkáiból merít ihletet. Az esemény a kortárs művészet és a test dialógusát, a tánc és képzőművészet harmonikus kapcsolatát vizsgálja.

A performansz Néma Júlia művészetének anyagszerűségére és a butoh tánc filozófiájára épít. A koreográfia a természetet, a mulandóságot, az átalakulást, valamint az emberi test és a Föld nyers elemeinek kapcsolatát vizsgálja. Agyag, valamint magyar bányákból származó homok és kő felhasználásával Julien Klopfenstein egy titokzatos, hipnotikus költészetet mutat be a mozgás nyelvén.

Az eseményt Néma Júlia, Ferenczy Noémi-díjas porcelán- és kerámiatervező művész Merítés című kiállítása inspirálta. A tárlat a föld, a papír és más természetes anyagok lenyűgöző együttes hatását mutatja be. A művek vizuális és texturális gazdagsága tökéletes összhangot teremt a táncperformansz szimbolikájával. Néma Júlia művészi hitvallása szerint a természetes anyagok spirituális kisugárzása a múlt és jelen történeteit hordozza. Az előadás után a látogatók egy kötetlen beszélgetésen vehetnek részt az alkotókkal, betekintést nyerhetnek az alkotási folyamatokba és a két művész inspirációiba.

Jegyvásárlás és további információk ITT.

Nyitókép: Részlet a Szerethető című filmből (forrás: Cirko Film)

Szenvedélyesen szeretjük a kultúrát, a művészeteket és a stratégiai gondolkodást. Ez ingyen van. A lapkiadás és az online magazin működtetése azonban pénzbe kerül. Kérjük, ha teheti, támogassa az Art is Business hiánypótló munkáját!

2025 decemberében jelentetjük meg A mecenatúra 125 éve 1900-tól napjainkig című kiadványunkat.

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! 

Támogassa a kiadvány létrejöttét, legyen Ön is mecénás! ⮕